Osiedle im. Karola Szymanowskiego
liczba budynków – 24
liczba mieszkań – 1558
szacunkowa liczba mieszkańców – 4000
kierownik administracji – Ilona Sękowska
Osiedle im. Karola Szymanowskiego (1882-1937) znajduje się w najdalszej, północnej części Czechowa i jest bliźniaczo podobne do sąsiedniego osiedla im. I.J. Paderewskiego. Wspólnym autorem ich kształtu architektonicznego był bowiem Andrzej Lis. Od zachodu zamyka je ulica Koncertowa, od północy ulica Aleksandra Zelwerowicza, a od wschodu ulica St. Szpinalskiego, która stanowi granicę ze wspomnianym osiedlem Paderewskiego. Lokalne uliczki to przejezdna ul. Harnasie oraz Króla Rogera, Zygmunta Noskowskiego i Zakopiańska, z których żadna nie jest przejezdna, co oznacza, że kończą się wewnątrz osiedla.
Klamra czasowa zamykająca daty powstania osiedla jest rekordowo szeroka: pierwsze „wielkopłytowe” bloki przy ul. Harnasie 3 i Noskowskiego 2 powstały już 1979; ostatnie, przy ul. Szpinalskiego 11 – wznoszone zgodnie z najnowszymi ówcześnie standardami budownictwa – zostały oddane do użytku lokatorom w 2004 r. Od strony południowej osiedla zlokalizowany jest duży zespół parterowych domków wznoszonych dla górników Lubelsko-Chełmskiego Gwarectwa Węglowego.
Osiedle wzorem pozostałych posiada sporą autonomię, na którą składa się lokalny kompleks usługowo-handlowy przy ul. Harnasie 11 z siedzibą administracji, minitargowisko, dwa lokale gastronomiczne, piekarnia, apteka, kiosk, dwie przychodnie lekarza rodzinnego, przychodnia specjalistyczna i oczywiście kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli. Wspólne z osiedlem im. I.J. Paderewskiego są szkoła podstawowa nr 43 i publiczne przedszkole nr 37. Pomimo znacznej odległości osiedla od centrum miasta, potrzeby komunikacyjne mieszkańców są zaspokojone poprzez bezpośrednie i jeżdżące z dużą częstotliwością linie komunikacji miejskiej.
Niewątpliwą zaletą osiedla im. K. Szymanowskiego jest bogaty drzewostan, pełniący funkcje zdrowotne i ekologiczne, obniżający temperaturę otoczenia w upalne dni, a także sprzyjający ograniczeniu hałasu. W cieniu drzew mieszkańcy mogą korzystać z dwóch nowych miejsc wypoczynku – przy budynku Harnasie 3 (plac z fontanną) oraz przy budynku ul. Harnasie 19. Znajdują się tam ławki oraz nowoczesne nasadzenia roślinne. W okolicach osiedlowej siłowni zewnętrznej można podziwiać łąkę kwietną o powierzchni około 250 m2, a przy budynku ul. Szpinalskiego 7 w 2023 r. powstała pierwsza na osiedlu łąka z kwitnących, wieloletnich bylin.
Najmłodsi mieszkańcy naszego osiedla mają stworzone maksymalnie bezpieczne warunki do zabawy na czterech dużych placach zabaw, na których w ostatnich latach wymieniono stare urządzenia zabawowe na nowe certyfikowane, przy zachowaniu stref wolnego upadku. W 2023r. powiększono plac zabaw przy budynku ul. K. Rogera 1.
Technologia wielkiej płyty, w jakiej wybudowane zostało w przeważającej części osiedle, wywarła ogromny wpływ na kształt i wydatki osiedla. To oczywiście remonty o charakterze termomodernizacyjnym, których początek przypada na 2001 r. W pierwszej kolejności docieplono stropodachy, a następnie pokryto je papą termozgrzewalną (2001- 2004). Docieplone elewacje budynków w żywej kolorystyce, izolacja termiczna stropów piwnic oraz w blisko 100% wykonana wymiana stolarki okiennej i balkonowej, dopełniły zakończenia procesu termomodernizacji. W całości osiedla wymienione są instalacje oświetleniowe na klatkach schodowych i w piwnicach na oświetlenie typu LED z czujnikami ruchu, co już przyniosło imponujący spadek zużycia energii o 50-60 proc.
Począwszy od 2004 r. sukcesywnie wymieniane są alejki asfaltowe na powierzchnie z kostki brukowej (obecnie wymieniono około 95%), co w znaczący sposób podnosi estetykę osiedla oraz wygodę mieszkańców. W latach 2016-2021 wykonano remont wszystkich kabin dźwigów osobowych i meblowych wraz ze sterowaniem. W 2021 roku zakończono remont malatury na klatkach schodowych w budynkach a także wybudowano 15 nowych altan śmietnikowych typu lekkiego dla każdej nieruchomości.