Osiedle im. Fryderyka Chopina
liczba budynków – 35
liczba mieszkań – 1613
szacunkowa liczba mieszkańców – około 3000
kierownik administracji – Mariusz Samborski
Osiedle im. Fryderyka Chopina położone jest w centralnej części Czechowa. Nazwy ulic tego osiedla związane są z życiem i twórczością naszego wielkiego kompozytora:
- ulica Żelazowej Woli – upamiętnia miejsce jego narodzin
- ulice Wojciecha Żywnego i Józefa Elsnera – upamiętniają imiona nauczycieli Chopina
- ulica Poturzyńska – w Poturzynie w powiecie tomaszowskim Chopin przebywał w 1830 r. w odwiedzinach u swego przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego
- ulica Paryska – nazwana tak od Paryża, gdzie Chopin po wyjeździe z Polski mieszkał aż do śmierci.
- Szkoła Podstawowa nr. 16 funkcjonująca na osiedlu również nosi imię Fryderyka Chopina
Pierwszym budynkiem oddanym do użytku w 1978 r. był blok przy ulicy Żelazowej Woli 4, ostatnie bloki powstawały na zasadzie tzw. dogęszczenia osiedla przy ulicy Żywnego 1, 1a oraz Żelazowej Woli 14 a.
Autorem projektu architektonicznego był Bogdan Jezierski, a jego głównym wykonawcą Lubelskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego. Koncepcja projektowa zakładała stopniowe podnoszenie wysokości budynków w głąb osiedla. W dwu jego rogach: od strony al. Kompozytorów Polskich oraz ul. Elsnera umieszczono, co było ewenementem w ówczesnych czasach, dwie kolonie niewielkich jednorodzinnych domków szeregowych przy ulicy Symfonicznej i Żelazowej Woli. Następnie pojawiły się czteropiętrowe bloki na rzucie kwadratu z balkonami opartymi na stalowych podporach. W samym środku osiedla stanęły wysokościowce zrealizowane w typowej wielkiej płycie, które po pracach modernizacyjnych prezentują się znacznie lepiej niż tuż po wybudowaniu. Obecna pastelowa kolorystyka ścian nawiązuje do pierwotnej plastycznej koncepcji osiedla.
Do wnętrza osiedla, inaczej niż jest to np. w osiedlach im. M. Karłowicza czy St. Moniuszki został dopuszczony ruch samochodowy. Odbywa się on ulicą Wojciecha Żywnego oraz Żelazowej Woli, od których odbiegają węższe uliczki osiedlowe.
Dużą zaletą osiedla jest szybki dojazd z centrum aleją Kompozytorów Polskich, wygodne połączenia autobusowe, duży sklep samoobsługowy, targowisko, dwa pawilony handlowo-usługowe, dwa przedszkola, w tym jedno specjalne przeznaczone dla dzieci z różnymi dysfunkcjami, biblioteka jak również szkoła podstawowa przy ul. Poturzyńskiej. W bezpośrednim sąsiedztwie osiedla pomiędzy osiedlami Chopina, Paderewskiego i Szymanowskiego powstał kompleks boisk sportowych. Na osiedlu działają również dwie strefy fitness „pod chmurką’’ zlokalizowane przy ulicy Symfonicznej i Żelazowej Woli 18. Wyposażone są w urządzenia takie jak: biegacz, narciarz, rowerek, stoper, twister i wioślarz. Atutem osiedla jest 9 ogrodzonych, placów zabaw, w których systematycznie wymieniane są stare urządzenia na nowe, bardziej atrakcyjne i spełniające obowiązujące normy bezpieczeństwa.
Mocnym akcentem architektonicznym jest bez wątpienia kościół pw. św. Jadwigi Królowej, przypominający kształtem koronę. Niestety, obiekt nie jest widoczny od strony osiedla – jego walory można podziwiać od strony osiedla im. H. Wieniawskiego i ulicy Koncertowej.
Do rekordowej zaliczyć należy sumę powierzchni terenów zielonych na osiedlu. Przy 26 ha ogólnej powierzchni osiedla, aż 10,36 ha przypada na trawniki i place zabaw, z czego blisko 10 ha to trawniki. Powierzchnia rabat, skalniaków i skupin różnorodnych krzewów to blisko 900 m2. Nie lada wyzwaniem dla pracowników osiedla jest pielęgnacja sięgających ok. 4 km długości żywopłotów i 2468 drzew, wśród których można trafić na unikatowe gatunki, takie jak katalpy, surmie czy kasztanowce czerwone. Wykonany na skarpie napis z krzewów żółtej tawuły – „Os. F. Chopina” jest wizytówką osiedla i z daleka przyciąga oko mieszkańców nie tylko Czechowa.
Obecne gospodarowanie osiedlem skupia się przede wszystkim na remontach i modernizacjach, których podstawowym celem jest podnoszenie standardu życia mieszkańców. Prace, które realizowane są co roku, mają na celu poprawę bezpieczeństwa i atrakcyjności osiedla. Remonty balkonów oraz posadzek na klatkach schodowych, wymiana wewnętrznej instalacji elektrycznej w budynkach wraz z wyniesieniem liczników energii elektrycznej poza mieszkanie, wymiana dźwigów osobowych w „wieżowcach” (ul. Wojciecha Żywnego 4 i 6, Poturzyńska 5) w znacznym stopniu przyczyniły się do poprawy funkcjonalności budynków.
W celu poprawy energooszczędności zasobów systematycznie docieplane są stropodachy oraz filarki międzyokienne, wymieniane są także okienka piwniczne. W ostatnich latach oświetlenie na klatkach schodowych zastąpione zostało lampami LED z czujnikami ruchu. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców osiedla, co roku przeprowadzane są przeglądy techniczne budynków, na podstawie, których ustalane są zakresy robót remontowych. Remonty będą sukcesywnie wykonywane w kolejnych latach.
Ewenementem na skalę Spółdzielni jest ożywiona działalność społeczno-kulturalna prowadzona przez pracowników administracji i Radę Osiedla im. F. Chopina. Przy administracji działa koło wędkarskie „Czechów” skupiające ok. 70 osób. Rada Osiedla od lat współpracuje i dofinansowuje działalność Klubu Złotego Wieku dla seniorów działające przy Klubie Osiedlowym, organizuje pielgrzymki do Wąwolnicy i coroczne festyny osiedlowe dla dzieci i mieszkańców, a także ogniska połączone ze świętem pieczonego ziemniaka. W szkole podstawowej Nr 16 organizowane są również zabawy choinkowe dla dzieci, oraz spotkania świąteczne dla seniorów.