Osiedle im. Ignacego Paderewskiego
liczba budynków – 24
liczba mieszkań – 1900
szacunkowa liczba mieszkańców – 4000-4500
kierownik administracji – Andrzej Dziura
W północno-wschodniej części Czechowa znajduje się osiedle im. I. J. Paderewskiego (1860-1941) – znakomitego pianisty, kompozytora i oddanego patrioty. Paderewski oprócz wielu najwyższych odznaczeń tak polskich, jak i zagranicznych, dziesięciu doktoratów honoris causa wyższych uczelni, posiada również swoją gwiazdę w słynnej Alei Gwiazd w Hollywood.
Pierwotnie osiedle zaplanowano, jako jeden z największych zespołów. Doszło jednak do zmiany koncepcji i na wyznaczonym terenie postanowiono zrealizować dwa osiedla – jako drugie im. Karola Szymanowskiego. Łącznikiem miał być wspólny ośrodek handlowo-usługowy, szkoła, żłobek oraz kościół pw. św. Andrzeja Boboli.
Od strony północnej usytuowano 11-kondygnacyjne budynki tworzące jakby ścianę odgradzającą „granicę” osiedla. W głębi przeważa zabudowa niższa. 24 bloki rozmieszczono w taki sposób, by pomiędzy nimi powstały naturalne zakątki przeznaczone na zieleń, place zabaw dla dzieci, miejsca rekreacyjne dla dorosłych. W ich stronę zwrócono balkony, zaś wejścia do klatek rozlokowano od strony ulicy i parkingów. Układ komunikacyjny tworzą lokalne drogi odbiegające od obwodzących osiedle ulic Paderewskiego i Stanisława Szpinalskiego. Przy wewnętrznych uliczkach rozmieszczone są parkingi z największym przy ul. Szwajcarskiej. Ewenementem na skalę Spółdzielni są tzw. ekologiczne garaże zlokalizowane w czterech kompleksach – przy ulicy Śliwińskiego i od strony ulicy Paderewskiego. Przykryte warstwą ziemi i porośnięte trawą są niewidoczne od strony osiedla. Ich funkcja ujawnia się dopiero po podejściu w ich kierunku od strony jezdni.
W odpowiedzi na rosnącą z roku na rok liczbę samochodów w latach 2010-2011 na osiedlu oddano do użytku 2 parkingi. Pierwszy w okolicach pętli autobusowej, drugi w centrum osiedla przy kompleksie handlowo-usługowym. W ten sposób pozyskano łącznie 100 miejsc parkingowych.
Przy ulicy Śliwińskiego 1 zlokalizowano duży kompleks handlowo-usługowy w całości zaspakajający potrzeby. Dostępne są w nim: duży sklep samoobsługowy, poczta, apteka, kolektura lotto, sklep warzywniczy, klub osiedlowy „Miniatura” działający w kilku sekcjach. Tutaj także znajduje się siedziba Administracji Osiedla. Osiedle przygotowane jest na obecność młodych małżeństw z dziećmi – jest tutaj przedszkole i szkoła podstawowa nr. 43. Od południa do osiedla przylega kompleks prywatnych szkół im. Wincentego Pola. Dużą zaletą osiedla ponadto jest wygodny i bezpośredni dojazd do centrum komunikacją miejską.
Osiedle im. Paderewskiego powstało, jako piąte, a pierwsze budynki zaprojektowane przez Andrzeja Lisa oddano do użytku pod koniec roku 1980 r. przy ulicy Śliwińskiego 4, 6,7 i 9. Mieszkania w kolejnych blokach trafiały w ręce przyszłych lokatorów średnio, co kwartał. Specyfiką osiedla są wieżowce jednoklatkowe z 10 mieszkaniami na piętrze. Przeważają w nich kawalerki, natomiast większe mieszkania zaplanowano w narożach budynków. Duża liczba wysokościowców, w których funkcjonuje aż 50 wind sprawia, że osiedle Paderewskiego boryka się z problemami dotyczącymi konserwacji, utrzymania i wymiany dźwigów, co wymaga znacznych corocznych nakładów finansowych z funduszu remontowego. W ostatnim czasie natomiast udało się znacznie zmniejszyć koszty stałego oświetlania ciemnych klatek schodowych dzięki zamontowaniu energooszczędnego rozwiązania w postaci lamp LED z czujnikami ruchu i zmierzchu.
Osiedle Paderewskiego ma także swoją bardziej współczesną odsłonę w postaci trzech budynków, które stanęły w środku osiedla: przy ulicy Szpinalskiego 6 (oddany do użytku w 2003 r.) oraz Śliwińskiego 3 i 3a (2006 r.). Są to jednocześnie ostatnie lokale mieszkalne oddane do użytku na obszarze całej Spółdzielni Mieszkaniowej „Czechów”. Wspomniane realizacje mieszkaniowe, wybudowane bez pomocy kredytów, są wizytówką osiedla. Już na etapie projektu rozwiązano w nich problemy znane ze starych zasobów mieszkaniowych. Zastosowano nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, m. in. stropy typu Filigran, a po kilku eksperymentach związanych z ciepłem dostarczanym do budynków, zdecydowano się na zainstalowanie tzw. logoterm.
Ostatnia dekada to dla osiedla, podobnie jak dla całej Spółdzielni, okres intensywnych remontów związanych z termomodernizacją. W roku 2005 rozpoczął się remont elewacji obejmujący wymianę płyt azbestowo-cementowych i ligno-cementowych, a także docieplenie metodą lekko-mokrą oraz w przypadku wieżowców wełną. Prace termomodernizacyjne związane z dociepleniem ścian zewnętrznych budynków zakończyły się w 2018 roku. W latach 2019r – 2023 r. wykonano wiatrołapy przy wejściach do klatek schodowych budynków: ul. Paderewskiego 4, 14, 18 – łącznie 18 szt., ul. Szpinalskiego 2, 4 – łącznie 8 szt., ul. Leszetyckiego 1, 5, 6 – łącznie 10 szt., ul. Szwajcarska 9 – 4 szt.
Osiedle Paderewskiego dysponuje czterema usytuowanymi wśród zieleni placami zabaw, które systematycznie wzbogacane są w nowoczesne urządzenia. Wszystkie spełniające obowiązujące wymogi bezpieczeństwa.